Dzieje Puszczy Kampinoskiej mają szczególnie ważne znaczenie dla polskiej tradycji narodowej. You should related to quick hits no deposit bonus codes.
Puszcza granicząc z Warszawą (zaledwie 15 km od centrum) jest na pewno ewenementem wśród stolic państw europejskich.
Pozostała prawie przy tym samym kształcie jako stara puszcza , zachowując w dużym stopniu swoją dawną autentyczność. Stąd na terenie puszczy można odkryć wiele śladów historii – od okresu paleolitu do historii najnowszej.
Oczywiście, w dawnych czasach puszcza obejmowała zdecydowanie większy obszar niż obecnie.
Jak podaje dr Kazimierz Pacuski z Instytutu Historycznego PAN w X wieku, w okresie powstawania zrębów monarchii pierwszych Piastów od północy i wschodu granicę puszczy stanowiła zasiedlona dolina Wisły, od zachodu – zasiedlona dolina dolnej Bzury. Od południa granicę stanowiła zasiedlona dolina Nrowy, tj. późniejszej Mrowy, a dzisiejszej Utraty wraz z jej dopływami.
Puszcza łączyła się na pewno z innymi puszczami jak np. Wiskicka; na południowym wschodzie sięgała aż po Las Kabacki, kończąc się dopiero na zasiedlonej dolinie Jeziory, tj. dzisiejszej Jeziorki, lewego dopływu Wisły.
Ciekawe jest pochodzenie nazwy – Puszcza Kampinoska. Badacze nie są zgodni od czego wzięła się nazwa. Jedni – i tych jest większość – uważają, że nazwa pochodzi od wsi Kapinos datowanej w zapisach od XV wieku. Wieś miała 10 włók (czyli ok. 168 ha gruntu ornego) i leżała obok Białego Miasta, gdzie był dwór księcia Władysława I. W 1434 roku Białe Miasto zmienia nazwę Wiećwa (Wiejca), choć o miedzę była wieś (20 włók) o tej samej nazwie. Z czasem prawdopodobnie nastąpiło połączenie Wiejcy (Białego Miasta) z Kapinosem. Nazwa Kapinos pojawiła się w 1472 roku. Jej przekazy do XVIII wieku włącznie mają postać z śródgłosowym a: Kapinos. Dopiero w XIX wieku występuje pisownia przez am: Kampinos, która wypiera poprzednią nazwę. Kapinos dynamicznie się rozwijał – była tu nawet siedziba starostwa. Pierwotna nazwa wsi mogła wiązać się z “kapiącymi” z krawędzi tarasu erozyjnego wyciekami. Jest to dość przekonywujące, bowiem pierwsze osady ludzkie zawsze powstawały w pobliżu miejsc z wodą pitną.
Inaczej zapatruje się na pochodzenie nazwy Kapinos Stanisław Rospond, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, polski językoznawca. Jego zdaniem zapisy przez am, choć późne, oddają właściwe brzmienie nazwy: Kępinos lub Kąpinos.
Pochodzi ona od nazwy puszczy Kąpinoskiej (a nie odwrotnie). Zdaniem prof. Rosponda nazwa puszczy pochodzi od wyrazu kępina (a ten zaś od kąpa), gwarowe kąpina (kampina) – teren krzaczasty, nieco wzniesiony, moczarowaty, od niego przymiotnik kępinoski.
Jest również teoria, która na podstawie akt urzędowych i dawnych podań miejscowych w Kalendarzu Stanisława Strąbskiego z 1856 roku, nazwę wsi Kampinos. Wywodzi się od króla Jana III Sobieskiego, który w czasie łowów na łosie i jelenie wieś nazwał z łacińskiego campi nos fuimus opowiadając żartobliwie o łowach.
Puszcza była królewska, a zarządzał nią starosta kampinoski i łowczy królewski.
Autor: Archiwista
W artykule wykorzystano materiały z pracy zbiorowej pod redakcja naukową prof. dr hab. Piotra Matusaka – Dzieje Puszczy Kampinoskiej i okolic.