Puszcza Kampinoska – na początek rys historyczny…

Dzieje Puszczy Kampinoskiej mają szczególnie ważne znaczenie dla polskiej tradycji narodowej.

Dzieje Puszczy Kampinoskiej mają szczególnie ważne znaczenie dla polskiej tradycji narodowej. You should related to quick hits no deposit bonus codes.

Puszcza  granicząc z Warszawą (zaledwie 15 km od centrum) jest na pewno ewenementem wśród stolic państw europejskich.

Pozostała prawie przy tym samym kształcie jako stara puszcza , zachowując w dużym stopniu swoją dawną autentyczność. Stąd na terenie puszczy można odkryć wiele śladów historii – od okresu paleolitu do historii najnowszej.

Oczywiście, w dawnych czasach puszcza obejmowała zdecydowanie większy obszar niż obecnie.

Jak podaje dr Kazimierz Pacuski z Instytutu Historycznego PAN w X wieku, w okresie powstawania zrębów monarchii pierwszych Piastów od północy i wschodu granicę puszczy stanowiła zasiedlona dolina Wisły, od zachodu – zasiedlona dolina dolnej Bzury. Od południa granicę stanowiła zasiedlona dolina Nrowy, tj. późniejszej Mrowy, a dzisiejszej Utraty wraz z jej dopływami.

Puszcza łączyła się na pewno z innymi puszczami jak np. Wiskicka; na południowym wschodzie sięgała aż po Las Kabacki, kończąc się dopiero na zasiedlonej dolinie Jeziory, tj. dzisiejszej Jeziorki, lewego dopływu Wisły.

Ciekawe jest pochodzenie nazwy – Puszcza Kampinoska. Badacze nie są zgodni od czego wzięła się nazwa. Jedni – i tych jest większość – uważają, że nazwa pochodzi od wsi Kapinos datowanej w zapisach od XV wieku. Wieś miała 10 włók (czyli ok. 168 ha gruntu ornego)  i leżała obok Białego Miasta, gdzie był dwór księcia Władysława I. W 1434 roku Białe Miasto zmienia nazwę Wiećwa (Wiejca), choć o miedzę była wieś (20 włók) o tej samej nazwie. Z czasem prawdopodobnie nastąpiło połączenie Wiejcy (Białego Miasta) z Kapinosem. Nazwa Kapinos pojawiła się w 1472 roku. Jej przekazy do XVIII wieku włącznie mają postać z śródgłosowym a: Kapinos. Dopiero w XIX wieku występuje pisownia przez am: Kampinos, która wypiera poprzednią nazwę. Kapinos dynamicznie się rozwijał – była tu nawet siedziba starostwa. Pierwotna nazwa wsi mogła wiązać się z “kapiącymi” z krawędzi tarasu erozyjnego wyciekami. Jest to dość przekonywujące, bowiem pierwsze osady ludzkie zawsze powstawały w pobliżu miejsc z wodą pitną.

Inaczej zapatruje się na pochodzenie nazwy Kapinos  Stanisław Rospond, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, polski językoznawca. Jego zdaniem zapisy przez am, choć późne, oddają właściwe brzmienie nazwy: Kępinos lub Kąpinos.

Pochodzi ona od nazwy puszczy Kąpinoskiej (a nie odwrotnie). Zdaniem prof. Rosponda nazwa puszczy pochodzi od wyrazu kępina (a ten zaś od kąpa), gwarowe kąpina (kampina) – teren krzaczasty, nieco wzniesiony, moczarowaty, od niego przymiotnik  kępinoski.

Jest również teoria, która na podstawie akt urzędowych i dawnych podań miejscowych w Kalendarzu Stanisława Strąbskiego z 1856 roku, nazwę wsi Kampinos. Wywodzi się od króla Jana III Sobieskiego, który w czasie łowów na łosie i jelenie wieś nazwał z łacińskiego  campi nos fuimus opowiadając żartobliwie o łowach.

Puszcza była królewska, a zarządzał nią starosta kampinoski i łowczy królewski.

Autor: Archiwista

 

W artykule wykorzystano materiały z pracy zbiorowej pod redakcja naukową prof. dr hab. Piotra Matusaka – Dzieje Puszczy Kampinoskiej i okolic.